Våga och vinn




Hela Sverige snackar handboll. På gator och torg. I fikarum och simbassänger. I Norrtälje och Norrköping. Från Trelleborg till Uppsala.
I krönikor går det läsa om allt det fina handbollen bidrar med. En träningsbag till matchens lirare. Inga filmningar. Inga miljonlöner. Handboll är en sport med vanliga dödliga kämpar som handlar på Ica och står i kö för bankärenden.
Viasat rattade sändningen när Sverige i går kväll spelade final. Experter. Noll fel. Hundra procent.
Superdupermegakanonbra.
Men män. Bara män.
Det är tyvärr genomgående för mediahusets sändningar. Sällan får kvinnorna plats i studion. När TV4, SVT och Discovery satsar stenhårt på kvinnliga programledare och experter hamnar Viasat efter.
Ett bekymmer som inte bara syns i handbolls-TV. Varje fotbollshelg är det samma sak när Premier League, Serie A och La Liga spelas.
Missförstå mig inte. Grabbarna och boysen i studion är superproffs. De sköter sina jobb med precision likt Ragnar Skanåkers. Analyser och genomgångar är allt som oftast oklanderliga. Det är således inte de specifika männen det är fel på. Det är systemet runt omkring. Det finns kvinnor som kan göra och gör det precis lika bra. Det borde premieras.
Kanalen har och har haft kvinnliga medarbetare som på plats briljerar i intervjusituation efter intervjusituation. Som ställer frågor, analyserar och levererar. Jag förstår att just de här kvinnorna kanske inte vill sitta i studion. Men det finns hundratals andra som vill och kan.
Under OS 2016 var åtta av 26 (om jag lyckats räkna rätt) programledare och experter kvinnor i Viasats bevakning. Bättre än noll och då ett steg i rätt riktning. Men att under ett par sommarveckor med hela svenska folkets blickar jobba med jämställdheten känns som ögontjäneri. Det måste göras varje dag, varje vecka, varje månad.
Hur ska blivande sportjournalister, sportintresserade och unga tjejer och killar med drömmar annars få kvinnliga förebilder i en redan alldeles för manligt dominerad värld?
Våga. Prova. Vinn.
Hur det går med det?
Den som lever får se.
/Joakim Forsell
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
naod » Scout - ett drömjobb?: ”rrthu7gfcsxsafhjukioiuytfdsa”
-
naod » Scout - ett drömjobb?: ”jag vill bli de.”
-
Stig Hed » En skidlegendar.: ”Härliga Sixten Jernberg... Min idol när jag var liten. Stolt jag var,när jag fic..”
-
Has » Maken till ”karriär” har aldrig setts: ”Vilken gris du är. Varför inte kontakta spelaren istället för att skriva massa s..”
-
Örjan Hansson » #1 Sven Lindberg: ”Sven Lindberg spelade även en match för Preston North End 1957 mot AIK på Råsund..”
Bloggarkiv
- ► 2020 (130)
- ► 2019 (213)
- ► 2018 (196)
- ► 2017 (239)
- ► 2016 (261)
- ► 2015 (260)
- ► 2014 (101)
Länkar
Etikettmoln
sladjan osmanagic ingela armbro rune larsson thorbjörn friberg rasmus boman nicklas jönsson christian stolpe nils montan-lund samuel abrahamsson söndagskrönikören rickard johansson journalisten helgkrönikören helgkrönikör johan videll gästkrönikör tomas hermansson mästaren gästkrönikören marcus lindén tisdagskrönikören onsdagskrönikören fredrik finnebråth jimmy åkesson torsdagskrönikören måndagskrönikören fredagskrönikören joakim forsell tränaren supportern spelaren ronald åman robin gustavsson makoto asahara lördagskrönikören nörden henrik strömblad daniel collin viking peterson lisa ek gunnar persson poddrepris daniel souza bosse petersson curt einarsson björn bettner