Bajen blir ett topplag i år också




Jag såg Hammarby sparka igång tävlingssäsongen 2020 och det gjorde en viss Zlatan Ibrahimovic också. Det vi båda två, och resten av oss som såg "Bajen" igår kväll, kan konstatera redan nu är att Stefan Billborns mannar kommer vara ett topplag i Allsvenskan den här säsongen också.
Zlatan var på plats på Tele2 Arena när Hammarby drog igång årets första tävlingsmatch. Före avspark gick han runt på arenan och lät supportrar ta selfies med honom. Efteråt bjöd han spelarna på samma upplevelse och det var många fina leenden som spreds både i media och inte minst på sociala medier.
Hade jag varit Hammarby-supporter hade jag mått ganska bra idag. Nya delägaren Zlatan gick alltså runt på Tele2 Arena och bjöd på ett brett leende redan innan avspark. Efter att ha sett klubben han sedan en tid tillbaka är delägare i köra över Varberg BoIS med 5-1 i Svenska Cupen var leendet lika stort även efter slutsignal.
En bild jag fastnade för var den Darijan Bojanic postade på Twitter.
Spelgeniet Bojanic såg nöjd ut.
Och det gjorde minst sagt Zlatan också.
I kommentarsfältet var det mycket kärlek och mycket glädje, vilket jag kan förstå.
Hammarby stod för en finfin uppvisning och kreativiteten i offensiven var en fröjd att se. Kacaniklic, Tankovic och Paulinho stod för platsbyten som hotade och förvirrade och lägg där till gott om högintensiva löpningar samt ett kombinationsspel med en kreativitet och hög skicklighet så var det nöjda åskådare som fick valuta för entréavgiften.
Nikola Djurdjic som lämnat Hammarby kommer såklart bli saknad av vissa, men han kommer förmodligen inte vara allt för saknad, i alla fall inte om Hammarby uppträder som de gjorde igår.
Har man en tillräckligt vass offensiv kommer man vinna många matcher i Allsvenskan 2020.
Det har Hammarby och därför är jag tämligen övertygad om att de förblir ett topplag även den här säsongen.
Igår fick lirare som Abdul Khalili, Jeppe Andersen och Imad Khalili agera bänkvärmare, men Hammarby var ändå riktigt, riktigt bra.
Det säger en del om vilken bredd det här laget har, men vi ska också nämna att de mötte ett Varberg som i fjol spelade fotboll i Superettan och som till den här säsongen agerar nykomlingar i Allsvenskan så allt för stora växlar kanske man inte ska dra efter en match, men jag är ändå beredd att slå fast att Zlatans "Bajen" är med i toppen av Allsvenskan i år också.
Men det är nog Djurgården, Malmö och AIK också.
/Johan Videll
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
Alma » Tränare som favoriserar spelare förstår inte ledarskapets fundament: ”Hej, jag heter Alma och jag spelar fotboll i en klubb som har vunnit allsvenskan..”
-
Johan » Tränare som favoriserar spelare förstår inte ledarskapets fundament: ”Riktigt bra artikel och viktigt Mvh Johan Liljeros Holmgren Golfchef & PGA Trä..”
-
Maria Degerlund » Fantastiskt att äntligen få titta på fotboll igen! : ”Min man hade för vana att alltid sms:a och fixa datum med sina gamla vänner inkl..”
-
Vera » SEXTON DRÖMMAR OM EN FINALKVÄLL I MADRID: ”Mitt 20-åriga äktenskap välsignat med fyra barn var på väg att gå sönder efterso..”
-
Tessa » Lycka är när tiden inte existerar: ”om du har problem i ditt äktenskapshem och vill ha en snabb lösning råder jag di..”
Bloggarkiv
- ► 2020 (130)
- ► 2019 (213)
- ► 2018 (196)
- ► 2017 (239)
- ► 2016 (261)
- ► 2015 (260)
- ► 2014 (101)
Länkar
Etikettmoln
sladjan osmanagic curt einarsson bosse petersson rasmus boman thorbjörn friberg nicklas jönsson christian stolpe nils montan-lund viking peterson söndagskrönikören rickard johansson journalisten helgkrönikören robin gustavsson johan videll gästkrönikör tomas hermansson mästaren gästkrönikören marcus lindén tisdagskrönikören onsdagskrönikören fredrik finnebråth jimmy åkesson torsdagskrönikören måndagskrönikören fredagskrönikören joakim forsell tränaren supportern spelaren ronald åman helgkrönikör makoto asahara lördagskrönikören nörden henrik strömblad daniel collin samuel abrahamsson lisa ek gunnar persson daniel souza poddrepris rune larsson ingela armbro björn bettner