Det viktigaste är hur du ser ut




Av - Joakim Forsell -
Spelare, hela trupper, grupper, mål, boenden, skor, frisyrer. En VM-turnering agerar i mångt och mycket som ett facit på vad som hänt de senaste fyra åren. Tredjeplatsen från USA är en av de största meriterna det svenska fotbollsförbundet kan ståta med. Spelarnas insats är givetvis det viktigaste men det finns andra saker som också är betydelsefulla och som påverkar laget.
Det viktigaste av allt. Supportrarna. Sedan 1994 har det svenska antalet fans ökat kraftigt för var turnering som laget kvalificerat sig till. Men de stora framgångarna har uteblivit. Vad det beror på?
Matchtröjan såklart.
Senare i höst presenterar Adidas och SvFF den nya landslagströjan. Enligt rykten är den inspirerad av den som hjälpte Brolin, Dahlin och Ravelli att gräva brons för 23 år sedan. Om jag får sprida ett eget rykte så tror jag mer på designen som användes vid hemma-EM 1992. Tre blå revärer på höger axel mot gul botten.
Adidas har jobbat mycket med just den designen de senaste åren. Framförallt inom sitt vardagsmode, men det senaste året också i sportkollektionerna. Det svenska landslaget har, sett med ett modeöga, en otacksam färgkombination att arbeta med. Gult och blått är vad det är och någonting som sällan dyker upp på modehusens visningar.
Jag kan förstå om någon tycker det här är meningslöst. Att en tröja, är en tröja, är en tröja och ingenting mer. Men tänk på den underbara fåfänga som finns hos dagens fotbollsspelare. Jag är övertygad om att de presterar bättre i en estetiskt tilltalande tröja. Supportrarna kommer också vara bättre och mer högljudda.
Förhoppningsvis kan Sverige för första gången på länge ha ett matchställ att vara stolt över.
Slår min önskan in lovar jag att köa utanför min lokala sportbutik för att köpa både hemma- och bortaställ sekunderna efter de släpps.
Heja Sverige,
Joakim Forsell
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
Senaste kommentarer
-
naod » Scout - ett drömjobb?: ”rrthu7gfcsxsafhjukioiuytfdsa”
-
naod » Scout - ett drömjobb?: ”jag vill bli de.”
-
Stig Hed » En skidlegendar.: ”Härliga Sixten Jernberg... Min idol när jag var liten. Stolt jag var,när jag fic..”
-
Has » Maken till ”karriär” har aldrig setts: ”Vilken gris du är. Varför inte kontakta spelaren istället för att skriva massa s..”
-
Örjan Hansson » #1 Sven Lindberg: ”Sven Lindberg spelade även en match för Preston North End 1957 mot AIK på Råsund..”
Bloggarkiv
- ► 2020 (130)
- ► 2019 (213)
- ► 2018 (196)
- ► 2017 (239)
- ► 2016 (261)
- ► 2015 (260)
- ► 2014 (101)
Länkar
Etikettmoln
sladjan osmanagic curt einarsson bosse petersson rasmus boman thorbjörn friberg nicklas jönsson christian stolpe nils montan-lund viking peterson söndagskrönikören rickard johansson journalisten helgkrönikören robin gustavsson johan videll gästkrönikör tomas hermansson mästaren gästkrönikören marcus lindén tisdagskrönikören onsdagskrönikören fredrik finnebråth jimmy åkesson torsdagskrönikören måndagskrönikören fredagskrönikören joakim forsell tränaren supportern spelaren ronald åman helgkrönikör makoto asahara lördagskrönikören nörden henrik strömblad daniel collin samuel abrahamsson lisa ek gunnar persson daniel souza poddrepris rune larsson ingela armbro björn bettner