Producera eller degradera – Crewes ideologiska dilemma

Av onsdagskrönikören - Karl Sundström

När Dario Gradi år 1983 anlände till Crewe Alexandra gjorde han det med en vision. Att en dag se sitt lag spela med en startelva bestående av enbart egna produkter. Efter decennier av idogt akademi-arbete blev drömmen verklighet en aprildag 2013. Elva Crewe-killar tog emot Walsall hemma på Gresty Road och vann med 2-0. Dario Gradi hade aldrig varit stoltare.
 

Etiketter: onsdagskrönikören

När man pratar om trotjänare inom den engelska fotbollen slutar det allt som oftast med Sir Alex Ferguson och Arsène Wenger. På samma sätt som de två herrarna cementerat sin status som institution i Premier League har Dario Gradi, något i skymundan, gjort detsamma i The Football League. Med undantag för en hjärtoperation som höll honom borta några månader tränade han Crewe mellan 1983 och 2011 – alltid med akademin i fokus.
 
Med Gradi i en ny roll som akademichef mötte Crewe sin nya verklighet 2011. Gradis tidigare assisterande tränare, Steve Davis, tog över och gjorde det med bravur. Med nio egna produkter i startelvan besegrades Cheltenham i Play Off-finalen på Wembley. Avancemanget till League One var ett faktum efter att klubbens senaste stora export, Nick Powell, bombat in 1-0. Den andra stora exporten, Ashley Westwood, spelade 90 minuter och flyttade efteråt till Aston Villa. Ett år senare stod Crewe åter på Wembley med en pokal i handen. Denna gång som segrare i Johnstone's Paint Trophy.
 
Men efter Wembley-glamour kommer lervällings-verklighet. Ryan Colcloughs flytt för dryga £300,000 till Wigan i januari var den första spelarförsäljningen som gav pengar sedan 2013. Parallellt har ett allt större missnöje kring hur Crewe förvaltar sina ungdomar vuxit fram. På planen tar det uttryck i ett sportsligt sämre lag. Efter att ha varit en hårsmån ifrån att trilla ur League One ifjol degraderades laget med dunder och brak denna säsong. Helgens 3-0-förlust mot antagonisten Port Vale blev nederlaget som fick bägaren att rinna över.
 
Crewe har överlevt League Two förut. Men skulle Crewe överleva utan sin ungdomsverksamhet? Crewe är i dag den enda klubben utanför Englands två högsta divisioner vars akademi rankas som en ”Category Two Academy”. Utöver det rent prestigemässiga innebär det bättre faciliteter och att motståndarna heter Everton och Wolverhampton istället för Accrington och Morecambe. Under säsongen har det nämligen höjts röster för att klubben ska nedgradera sin akademi för att spara en slant. Att driva en kategori två-akademi kostar årligen £700,000 – en stor summa för en liten klubb. Dessa spekulationer fick akademichefen David Artell att ryta till i veckan.
– It's very short-termism if you think any money saved on the academy would then go straight in to the first-team. That would just implode and it's not sustainable for this football club. That's why we want to produce players because they are who make the first-team successful, sa han till lokaltidningen Crewe Chronicle.
 
Ett steg bakåt för att ta två steg fram? Crewe Alexandra gör saker annorlunda. Men vad händer när klubbens grundfundament hotar att rubbas? Den moderna fotbollens svåra balansgång mellan kommersialism och idealism har nått hela vägen till Gradi-land. Nästa säsong står klubben inför sin största utmaning på länge. Gradi-lärjungen David Artell är i alla fall på det klara:
–Everyone in this building knows we have to produce players because that's what this club is about, säger han till Crewe Chronicle.

/Karl Sundström

Senaste inläggen

Arkiv

Etikettmoln