Dags för Janne att ringa Gagliolo
 
					
					
						 
					
					
						 
					
					
						 
					
				
				
								
			
		
På måndag är det återigen dags för Janne Andersson att ta ut en landslagstrupp. Möten mot Malta på hemmaplan och en bortamatch mot gruppfavoriten Spanien står på schemat, men det ser inte ut att bli problemfritt i uttagandet av truppen denna gång.
 
Förra samlingens utropstecken Robin Quaison är skadad och blir ett kännbart avbräck för laget. Men det stannar inte där. Vill det sig illa är det en hel hög försvarare som missar matcherna.
Den allra bästa, Victor Nilsson Lindelöf, har redan fått kasta in handduken. Hans ljumsk-skada från slutomgångarna av Premier League gör att han inte kan vara med alls. Hans givna mittbackskollega Andreas Granqvist har dragits med problem under våren och ska enligt hans klubblagstränare vara ”helt körd” under de avslutande två allsvenska omgångarna innan uppehållet.
Första reserven bakom de två, Pontus Jansson, har också (!) dragits med problem under avslutningen av Leeds säsong, och spelade inte när man missade att ta sig till kval-final för uppflyttning till Premier League från dubbelmötet med Derby.
För att försvåra ytterligare en aning ska även Mikael Lustig ha problem och vara osäker till spel. Det kan sannerligen bli knivigt för Janne Andersson och Peter Wettergren när det kommer till att formera en backlinje.
Filip Helander, ”Sotte” och Alex Milosevic är alla dugliga mittbackar och några som säkert inte kommer att göra bort sig ifall det blir så att de får speltid. Men det finns ytterligare en mittback som verkligen bör finnas i förbundskaptenernas bakhuvud, som inte varit med tidigare.
Parmas svensk-italienare Riccardo Gagliolo har som många av er säkert redan har koll på, dubbelt medborgarskap och har tidigare sagt att han gärna representerar det svenska landslaget. 29-åringen, som har svensk mamma, har varit helt ordinarie i ett Parma som säkrat nytt kontrakt i Serie A som nykomlingar.
Gagliolo har tidigare i sin karriär varit utsedd till Serie B:s bästa mittback, och har under det senaste året haft ögonen på sig från det italienska förbundet. Men kan det istället bli Sverige trots allt för den hårda försvararen?
Skadorna på våra ordinarie spelare kan alltså öppna upp för en 29-årig debutant i den blågula matchtröjan. När hände det senast? Jag ska inte ens försöka mig på att svara på det, utan inväntar en spännande landslagsuttagning. Gärna med en italiensk touch på.
/Robin Gustavsson
						
							Kommentera gärna:						
					
								
								
						
							Senaste inläggen						
					
								
								
						
							Senaste kommentarer						
					
								
								- 
					Anders » Maken till ”karriär” har aldrig setts: ”Alieu jobbade ett kort tag som vikarie på en gruppbostad i Partille. Efter att h..” 
- 
					Carina Dobermann » Vi ses på andra sidan: ”Min man, som jag byggt upp mitt liv med i 23 år, lämnade mig och barnen utan ett..” 
- 
					Agnes Drakenberg » Vi ses på andra sidan: ”Efter att ha haft ett förhållande med honom i sju år gjorde han slut med mig. Ja..” 
- 
					Elias Fahlén » Vi ses på andra sidan: ”Jag gick igenom en tuff period i mitt liv och det påverkade min relation med min..” 
- 
					Nicole Edlund » Vi ses på andra sidan: ”Mitt liv är fullt av lycka eftersom Dr Lukas gör mig lycklig. Det som hände mig ..” 
						
							Bloggarkiv						
					
								
								- ► 2020 (130)
- ► 2019 (213)
- ► 2018 (196)
- ► 2017 (239)
- ► 2016 (261)
- ► 2015 (260)
- ► 2014 (101)
						
							Länkar						
					
								
								
						
							Etikettmoln						
					
								
								sladjan osmanagic ingela armbro rune larsson thorbjörn friberg rasmus boman nicklas jönsson christian stolpe nils montan-lund samuel abrahamsson söndagskrönikören rickard johansson journalisten helgkrönikören helgkrönikör johan videll gästkrönikör tomas hermansson mästaren gästkrönikören marcus lindén tisdagskrönikören onsdagskrönikören fredrik finnebråth jimmy åkesson torsdagskrönikören måndagskrönikören fredagskrönikören joakim forsell tränaren supportern spelaren ronald åman robin gustavsson makoto asahara lördagskrönikören nörden henrik strömblad daniel collin viking peterson lisa ek gunnar persson poddrepris daniel souza bosse petersson curt einarsson björn bettner
 
		